Rudeninė pažintis su antikiniu Bulgarijos perlu - Perperikon ir visa kita

Bulgarijoje nelyja jau kelios savaitės. Spalio pabaiga, bet dieną oro temperatūra vis dar siekia 20 laipsnių. Rudens atostogos, tad mes keliom dienom paliekam Sofiją ir pradedam trumpą pažintį su lapkričio rimčiai pasiruošusia pietų ir centrine Bulgarija.

Pirmoji mūsų stotelė - Asenova tvirtovė (Асенова крепост). Man asmeniškai tai yra vienas "Vuau" turistinių objektų šalyje. Viduramžių pilis-bazilika pastatyta ant uolėtos kalvos, pati apsupta dar didingesnių kalnų.



Maždaug valanda kelio nuo Asenovgrado ir pasiekiame Perperikoną (Перперикон). Prisipažinsiu, kad tai buvo mūsų kelionės tikslas, nes nuo pirmųjų mano gyvenimo dienų Bulgarijoje "knietėjo" aplankytį šį šventąjį trakų miestą uolose, dar vadinamą "antikiniu Bulgarijos perlu". 
Dar prieš keletą metų Perperikonas buvo laikomas viduramžių tvirtovės sistemos dalimi. Tačiau paskutiniai atradimai įrodė, kad Perperikono uolos senovės žmonių garbintos dar Neolito amžiuje. Beje, jame iki šiol, ir mūsų apsilankymo metu, vyko archeologiniai kasinėjimai ir tyrinėjimai.  Pasivaikščiojimas po griūvėsių kompleksą (tiesiogine prasme) truko apie valandą ir daugiau. Mums pavyko pažinti dalį rūmų su šventykla, tvirtovės sienas, Akropolio kolonadą ir bokštą.



Haskovo (Хасково) miestas pakeliui. Neatsitiktinai, tikriausiai, per jį eina greičiausias ir tiesiausias kelias, jungiantis Europą su Azija ir Viduriniais Rytais. Negalėjome nesustoti ir neapžiūrėti iš tolo šviečiančios Švenčiausiosios Dievo Motinos monumento. Tai 14 metrų aukščio, virš miesto iškilusi polimerinio betono miesto globėjos skulptūra, stovinti ant 17 metrų pjedestalo, kurio viduje įrengta koplyčia. Su šia statula 2004 m. Haskovo miestas pateko į Gineso rekordų knygos skyrių „Religija“ kaip aukščiausia Švč. Mergelės su kūdikiu skulptūra.



Kitą diena mums kvapą užgniaužė vaizdai nuo didžiosios Šipka (Шипка) viršūnės Stara Planina (Стара Планина) kalnuose. Pakilę į 1,5 km aukštį, galėjome tik įsivaizduoti prieš kelis amžius šiose apylinkėse vykusį vieną svarbiausių mūšių, išlaisvinusių Bulgariją nuo turkų vergijos. 

Pačioje viršukalnėje stovi Nacionalinio parko muziejaus Laisvės paminklas (Национален парк-музей Шипка Паметник на Свободата). Vietovė vadinama Erelio lizdu.



Visai netoli Šipka, kalnų slėnyje yra įrengtas etnografinis muziejus Etar (Етър). 0,7 ha ploto muziejuje demonstruojama Bulgarijos tautinio atgimimo periodo architektūra, gyvenimo būdas ir amatai. Muziejuje galima įsigyti meno dirbinių, apžiūrėti amatų turgų, vandens malūnus, tiltus, geriamuosius fontanus, bokšto laikrodį, pasivaišinti kepyklėlėje ir pan.
Autentiška XVIII ir XIX a. atmosfera kuriama iš artimųjų kaimų surinktais ir meistriškai sukomponuotais originalios architektūros statiniais.



Ten pat "etnografiškai" papietavom, bet kavutės gerti išsiruošėm į šiauriniame Stara Planina šlaite esantį Triavna (Трявна) miestelį.
Senoji Triavna miesto dalis laikoma architektūros rezervatu, kuriame saugoma apie 140 Atgimimo architektūros paminklų. Tai yra istorinis mūrininkų, drožėjų ir ikonų meistrų centras.
Viską apžiūrėję, pasivaišinome smelyje virta kava ir pasmalyžiavom sentimentaliaisiais cukriniais gaideliais. 



Pabaiga.







Komentarų nėra:

Rašyti komentarą

Pastaba: tik šio tinklaraščio narys gali skelbti komentarus.